Dom Informator / Blog / Oświetlenie / Oprawy LED do oświetlania elewacji architektonicznych
lampy elewacyjne kinkiet

Oprawy LED do oświetlania elewacji architektonicznych

Oprawy do oświetlania elewacji architektonicznych muszą spełniać kilka wymagań. Ważne są niezawodne metody montażu i wysokiej jakości szczelna obudowa, która jest dobrze zabezpieczona przed wpływami mechanicznymi i wilgocią. Równie ważne są energooszczędność i wygląd opraw – powinny być ekonomiczne i pasować do architektonicznego charakteru budynku.

Zalety lamp LED do oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie elewacji w postaci lamp LED jest ekonomiczne, ponieważ zużywa niewiele energii elektrycznej. Stosując lampy LED w oświetleniu, można nadać budynkowi niepowtarzalny charakter już przy mocy 2-5 kW.

Ponadto oprawy LED charakteryzują się pięknym wyglądem obudowy. Dzięki temu mogą one stanowić nie tylko oprawę oświetleniową, ale także element dekoracyjny elewacji. Istnieje wiele innych powodów, dla których warto zastosować architektoniczne oświetlenie LED:

  • Długi okres eksploatacji. Oprawy LED są w stanie pracować bez przerwy przez 50-100 tys. godzin.
  • Wysoki strumień świetlny. Cała energia elektryczna zużywana przez oprawę oświetleniową jest zamieniana na strumień świetlny.
  • Różnorodność kolorów. Liniowe oprawy LED typu downlight mogą zawierać zarówno taśmy jedno-, jak i wielokolorowe.

Oświetlenie elewacji nie musi być też drogie w zakupie czy montażu, duży wybór niedrogich lamp można znaleźć tutaj: https://www.elampy.pl/lampy-elewacyjne.

Oprawy oświetleniowe według typu zasilacza

Niskie napięcie lub niski prąd. Zasilanie napięciem 12-24 V. Działa przez długi czas i ulega uszkodzeniu dopiero pod koniec okresu eksploatacji układu scalonego LED (10-15 lat). Źródło zasilania umieszcza się oddzielnie: wewnątrz pomieszczeń lub, w skrajnych przypadkach, na elewacji.

Zasilanie główne. Oprawa zasilana bezpośrednio z sieci 230 V. Łatwiejsze i bardziej bezpretensjonalne niż te niskonapięciowe, ponieważ do ich działania nie jest potrzebny pobór prądu. Oświetlenie LED zapewnia bardzo wysoką jakość światła, którą można łatwo regulować za pomocą soczewek optycznych.

Related Posts