Dom Informator / Blog / BHP / Zastosowanie szelek bezpieczeństwa
Zastosowanie szelek bezpieczeństwa

Zastosowanie szelek bezpieczeństwa

W wielu sektorach przeprowadza się prace na wysokościach. W dużej mierze dotyczy to sektora budowlanego. Jednak bardzo popularne są także usługi alpinistyczne, które sprowadzają się chociażby do mycia okien w wysokich obiektach. Z uwagi na ryzyko upadku, które może doprowadzić nie tylko do uszkodzeń ciała, ale również śmierci pracownika, jednym z najważniejszych aspektów jest wykorzystanie odpowiedniego rodzaju zabezpieczeń, które przekładają się na jego ochronę.

Kiedy należy zastosować szelki bezpieczeństwa?

Wszelkiego rodzaju prace, które wykonuje się na wysokościach, gdzie nie istnieje stabilna konstrukcja, jak rusztowanie, która zapewnia bezpieczeństwo, niezbędne jest zastosowanie innych środków bezpieczeństwa. Dlatego tak ważnym elementem są szelki bezpieczeństwa od bhp-gabi.pl. Wszystko dlatego, że uprzęż tego rodzaju chroni pracownika przed upadkiem z wysokości. Jest to kluczowe, również w myśl przepisów BHP.

szelki bezpieczeństwa pokazane na modelu

Szelki bezpieczeństwa – kiedy należy stosować?

Przede wszystkim podczas rozbiórki obiektów zastosowanie uprzęży jest wymagane z uwagi na przepisy BHP, ale również stworzenie bezpiecznych dla pracownika warunków pracy. Wszelkiego rodzaju prace, które związane są z alpinistyką przemysłową, jak podczas mycia obiektów z zewnątrz, takich jak biurowce, wymagają odpowiedniej uprzęży. Dodatkowo, prace tego typu mogą być wykonywane wyłącznie przez pracowników, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Tak samo w trakcie prac związanych z utrzymaniem przestrzeni zielonych, jak prace związane z przycinaniem drzew i krzewów.

Należy pamiętać, że szereg prac na wysokościach można wykonywać także dzięki specjalnemu podnośnikowi koszowemu. W tym przypadku również bardzo ważne jest, aby posiadać uprzęż. Podobnie, jak podczas prac na słupach wysokiego napięcia, które wykonują wykwalifikowani elektrycy.

Posted in BHP

Related Posts