Dom Informator / Blog / Narzędzia i akcesoria budowlane / Na co zwrócić uwagę wybierając tarcze do pilarki?

Na co zwrócić uwagę wybierając tarcze do pilarki?

Wybranie porządnej tarczy do pilarki jest dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonych stolarzy. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja właśnie dla tych osób, które chcą wybrać solidne tarcze, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, na które elementy należy zwrócić szczególną uwagę.

Odpowiedni kąt natarcia

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że sposób, w jaki ząb uderza w obrabiane drewno ma olbrzymie znaczenie. Osoby, które wykonują bardzo precyzyjne cięcia powinny postawić na tarcze z małym kątem natarcia. Godne polecenia są tarcze z kątem natarcia oscylującym w granicy około 5 stopni. Warto wspomnieć także o tym, że na rynku jest wielu producentów, którzy oferują tarcze do pilarki z kątem zerowym albo minusowym. Tarcze tego typu doskonale sprawdzą się w przypadku bardzo powolnego, ale niesłychanie dokładnego cięcia.

Materiał wykonania

Jednym z kluczowych parametrów jest także materiał wykonania. Profesjonalna tarcza do pilarki najczęściej wykonana jest ze stali. Materiał ten może zagwarantować odpowiednią wytrzymałość. Najlepsi producenci bardzo często hartują stal, dzięki czemu można znacząco poprawić jej żywotność. Inwestując w tarcze do pilarki pamiętać należy o tym, aby chronić je przed korozją. Dla najbardziej wymagających stolarzy najlepszym wyborem są tarcze diamentowe do drewna. Przy zakupie nowych tarcz warto zwrócić uwagę również na tzw. szczeliny dylatacyjne, których podstawowym zadaniem jest odprowadzanie ciepła. Tarcza do pilarki ze szczelinami dylatacyjnymi doskonale redukuje wibracje i wytłumia hałas.

Related Posts