Dom Informator / Blog / Energia elektryczna / O czym należy pamiętać przy montażu fotowoltaiki? 
montaż fotowoltaiki

O czym należy pamiętać przy montażu fotowoltaiki? 

Zwiększające się ceny energii przyczyniają do wzrostu zainteresowania fotowoltaiką. Na dłuższą metę panele słoneczne są po prostu opłacalne. Kluczowy w tym kontekście jest montaż fotowoltaiki, gdzie trzeba wybrać odpowiednie położenie oraz wykonawcę. O czym należy pamiętać przy układaniu paneli na dachu lub działce? 

Gdzie najlepiej montować fotowoltaikę? 

Montaż fotowoltaiki powinien uwzględniać położenie paneli względem słońca. Trzeba pamiętać o wysokich drzewach albo nachyleniu dachu. Jest to szczególnie ważne w przypadku miast, gdzie panele mogą zostać zakryte przez wieżowiec lub blok mieszkalny. O umiejscowieniu na dachu najlepiej zapytać specjalistów. Być może okaże się, że korzystniej jest zamontować fotowoltaikę w domowym ogródku – wolnym od zaciemnionych miejsc. O tym, jak i gdzie montować panele fotowoltaiczne, można przeczytać na stronie: https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-oplacalnosc-przydomowych-instalacji.

Przede wszystkim kluczowe jest zwrócenie paneli w odpowiednią stronę. W Polsce jest to najczęściej kierunek południowy, który pozwala wyłapać najwięcej promieni w sezonie wiosenno-letnim. Montaż fotowoltaiki powinien uwzględnić również kąt nachylenia dachu, który najczęściej wynosi 30-40°. Pozwala to uzyskać duże większe zyski w przeliczeniu na kWh.

Wybór odpowiedniego wykonawcy 

montaż fotowoltaiki

Niektórzy posiadacze paneli decydują się na montaż fotowoltaiki we własnym zakresie. Jest to jednak dość skomplikowane i ryzykowne. Wymaga to dużych umiejętności budowlanych i precyzji. Znacznie lepiej zatrudnić fachowców, którzy załatwią od razu potrzebny sprzęt. Pomagają przy okazji zorientować się jak wygląda sprawa z dofinansowaniami. Może okazać się, że zatrudnienie specjalistów wyjdzie taniej niż montaż własny – uwzględniając to również VAT. 

Wybór odpowiedniego wykonawcy nie zawsze jest oczywisty. Przy jego wyborze należy zasugerować się:

  • doświadczeniem w branży
  • dobrą opinią u znajomych lub w Internecie
  • ceną swoich usług 
  • jakością sprowadzanych paneli  

Najdroższy specjalista nie zawsze gwarantuje najwyższą jakość usług. Przy braku zaufanych osób warto skorzystać z najlepiej ocenianych firm w Internecie. Odpowiedni montaż fotowoltaiki sprawi, że z paneli będzie można korzystać jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Warto więc poświęcić trochę czasu na szukanie odpowiedniego fachowca. 

Related Posts