Dom Informator / Blog / Energia dla domu / Jak działają panele fotowoltaiczne?
panele fotowoltaiczne

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne stają się popularnym rozwiązaniem w budownictwie jedno- i wielorodzinnym. Warto wiedzieć, w jaki sposób zbudowane są te generatory energii oraz jak działają. Dzięki zdobyciu podstawowej wiedzy, łatwiej wybrać odpowiedniego producenta i firmę, która wykona usługę montażu.

Panele fotowoltaiczne – podstawowe zasady działania

Ogniwa fotowoltaiczne korzystają z praw fizyki, zamieniając energię cieplną (promieniowanie słoneczne) na energię elektryczną, wykorzystywaną w gospodarstwie domowym.

Istotnym elementem całej instalacji jest falownik, czyli inwerter. Ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały, nie może być on bezpośrednio wykorzystany w domu. Dopiero po przepłynięciu przez falownik, prąd stały zostaje przekształcony w zmienny. 

panele fotowoltaiczne

Wydajna i poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna pozwala uzyskać dokładnie taki prąd, jaki mamy w gniazdkach sieciowych. Z powodzeniem posłuży do zasilania urządzenia grzewczego i zapewni ciepłą wodę użytkową

Oprócz tego, że panele fotowoltaiczne zapewniają dużą wydajność, są rozwiązaniem ze wszech miast ekologicznym. W przeciwieństwie do kotłów na paliwa kopalne, nie generują smogu lub innych szkodliwych dla człowieka substancji. W połączeniu z efektywną pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna zaspokaja zapotrzebowanie na energię przeciętnego gospodarstwa domowego.

Budowa instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to bardzo ważny, ale nie jedyny element całego układu. Aby osiągnąć zadowalające efekty, konieczny jest fachowy montaż różnych podzespołów. Należy do nich inwerter, zmieniający prąd stały w prąd zmienny, okablowanie oraz akcesoria złączne. Jak magazynować wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię? Potrzeby do tego jest kolejny element instalacji – wysokiej jakości akumulator.

Profesjonalny montaż instalacji to podstawa sprawnego funkcjonowania systemu. Panele fotowoltaiczne muszą być odpowiednio rozłożone na dachu, uwzględniając kierunek południowy. Ich łączenia i podzespoły powinny być odpowiednio dopasowane. Wyłącznie skorzystanie z pomocy ekspertów daje gwarancję bezpiecznej i wydajnej instalacji fotowoltaicznej.

Related Posts