Dom Informator / Blog / Monitoring / Rodzaje szlabanów parkingowych i ich wykorzystanie
szlabany parkingowe

Rodzaje szlabanów parkingowych i ich wykorzystanie

Szlabany parkingowe to jeden z najpowszechniej stosowanych systemów zabezpieczeń, których używa się w celu kontroli dostępu do wszelkich przestrzeni publicznych lub prywatnych. Jednak mało kto wie, które z nich pasują do określonych sytuacji. Jakie wyróżniamy rodzaje szlabanów i kiedy najlepiej je montować?

Szlabany parkingowe — rodzaje

Najpierw najważniejsza kwestia, od której należy zacząć planowanie montażu szlabanów parkingowych. Jak się okazuje, na rynku dostępnych jest wiele typów zapór — mimo podobieństw w budowie każda z nich ma nieco odmienne właściwości, dlatego w danym przypadku jedne sprawdzają się lepiej, a inne gorzej. Warto przyjrzeć się im bliżej przed dokonaniem właściwego zakupu.

Poniżej znajduje się lista popularnych rodzajów szlabanów parkingowych:

  • odcinkowe — najbardziej powszechne; składają się z jednej długiej poziomej belki, która unosi się i opuszcza; zazwyczaj sterowane są elektrycznie i posiadają dodatkowe systemy identyfikacji, np. kody PIN czy karty zbliżeniowe,
  • pionowe — rzadziej spotykane; złożone są z jednej lub dwóch pionowych belek, które podnoszą się i opadają,
  • drążkowe — wykorzystują pionowe drążki otwierające się na boki,
  • składane — jedna lub dwie belki, które można łatwo złożyć i rozłożyć (stąd ich nazwa),
  • automatyczne — najbardziej zaawansowana wersja szlabanów; wyposażone w różne czujniki, urządzenia i oprogramowanie; często mogą być sterowane zdalnie lub zintegrowane z innymi systemami zarządzania terenu.
szlabany parkingowe

Które szlabany parkingowe są najlepsze i kiedy?

W takim razie, który z zaprezentowanych rodzajów szlabanów wyróżnia się na tle innych? Szlabany odcinkowe są najczęściej spotykane, co wcale nie oznacza, że sprawdzają się najlepiej w każdej sytuacji. Przykładowo, jeśli w danym przypadku brakuje miejsca na montaż tradycyjnych poziomych barier, idealnym rozwiązaniem wydają się szlabany pionowe, stosowane w lokalizacjach o ograniczonej przestrzeni. Z kolei szlabany drążkowe są bardzo popularne na dużych parkingach przy lotniskach lub centrach handlowych, ponieważ umożliwiają swobodny przejazd pojazdów. 

Wybór odpowiedniego rodzaju szlabanu parkingowego zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia oraz umiejscowienia. Przed kupnem warto zastanowić się, do czego taki szlaban ma służyć i jak ścisły poziom zabezpieczeń powinien oferować.

Related Posts