Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Odzież robocza i ochronna – rodzaje oraz zastosowanie
Odzież robocza i ochronna - rodzaje oraz zastosowanie

Odzież robocza i ochronna – rodzaje oraz zastosowanie

Odzież robocza oraz odzież ochronna przeznaczone są szczególnie dla osób pracujących w trudnych warunkach, narażonych na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Pojęcia te często są mylnie stosowane zamiennie. Odzież robocza stosowana jest głównie w celu ochrony przed zabrudzeniami, natomiast odzież ochronna musi posiadać odpowiedni atest i zabezpieczać przed zagrożeniami mogącymi spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Odzież robocza – co do niej zaliczamy ?

Ten rodzaj odzieży stosowany jest zabezpieczająco lub zamiennie z odzieżą własną pracownika w celu uniknięcia jej zabrudzenia i zniszczenia, a także gdy wymagana jest szczególna czystość wytwarzanego produktu. Zaliczamy do niej m.in. fartuchy, bluzy, spodnie, kombinezony, kurtki, peleryny, kamizelki oraz czapki. Najczęściej wykonuje się ją z bawełny lub mieszanek tworzyw sztucznych z bawełną, a czasem również z flaneli, ortalionu lub polaru.

Odzież ochronna - przed czym zabezpiecza ?

Odzież ochronna – przed czym zabezpiecza ?

Odzież ochronna pomaga pracownikom ustrzec się przed negatywnym wpływem niektórych czynników. W zależności od tkaniny, z jakiej jest wykonana, może zabezpieczać przed:

  • porażeniem prądem
  • zbyt niską lub wysoką temperaturą
  • promieniowaniem
  • przedostawaniem się wody
  • czynnikami chemicznymi, biologicznymi, atmosferycznymi oraz mechanicznymi

Niektóre jej rodzaje są przeznaczone specjalnie dla spawaczy bądź do stosowania w strefach zagrożenia wybuchem. Wyróżnia się także odzież ostrzegawczą, mającą na celu zwiększenie widoczności danej osoby.

Related Posts