Dom Informator / Blog / BHP / Ochrona słuchu w miejscu pracy
ochronniki słuchu

Ochrona słuchu w miejscu pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom komfort pracy poprzez zabezpieczenie ich przed ewentualnymi zagrożeniami. Do takich czynników można zaliczyć narażenie na hałas w miejscu wykonywania pracy. Aby zminimalizować oddziaływanie hałasu na pracownika, stosuje się środki ochrony osobistej, takie jak ochronniki słuchu. Ich wybór jest bardzo szeroki i zależy od specyfiki pracy i potrzeb na danym stanowisku.

Dlaczego należy stosować ochronniki słuchu?

Narażenie na hałas w miejscu pracy może mieć bardzo negatywne skutki, związane z pogorszeniem się jakości słyszenia lub częściowej utraty słuchu. Dlatego należy zadbać o właściwą ochronę, stosując słuchawki przeciwhałasowe. Przepisy jasno wskazują poziom hałasu, od jakiego należy wyposażyć pracownika w ochronniki słuchu i jest to 80 decybeli (w takie ochronniki można się zaopatrzyć m.in. tutaj). Dźwięki, o takim natężeniu wydaje m.in., przejeżdżający samochód, betoniarka czy kosiarka. Wydawać by się mogło, że nie są to hałasy uciążliwe, jednak dłuższe przebywanie w ich otoczeniu może prowadzić do negatywnych skutków. Stałe narażenie na tego typu hałas może spowodować spadek wydajności pracownika, szybsze zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie czy spowolnienie czasu reakcji. 

Gzie mają zastosowanie słuchawki robocze?

Słuchawki ochronne mają swoje zastosowanie w wielu rodzajach prac. Wykorzystuje się je między innymi przy pracach pilarskich, w cementowniach, w zakładach metalurgicznych czy przemyśle samochodowym. Czyli wszędzie tam, gdzie znajdują się głośne maszyny i roboty, a natężenie hałasu jest uciążliwe. Słuchawki robocze to także część wyposażenia pracowników infrastruktury drogowej, wodnej czy powietrznej. W tego rodzaju miejscach pracy najczęściej wykorzystywane są słuchawki ochronne z radiem. Mają one dwa zastosowania: ochrona przed nadmiernym hałasem i możliwość porozumiewania się ze współpracownikami bez konieczności zdejmowania słuchawek. Zatem dobór właściwych ochronników słuchu zależy od specyfiki pracy. 

Wybór odpowiednich środków ochrony słuchu

Dopasowanie nauszników ochronnych, zapewni większy komfort pracy i pozwoli na minimalizacje negatywnych skutków hałasu. Wybór nie należy do najprostszych, bowiem na rynku jest bardzo dużo różnych ochronników, nauszników, słuchawek i stoperów. Tutaj najważniejsze jest, aby spełniały one swoją funkcję i zapewniały ochronę. Nauszniki przeciwhałasowe, powinny przede wszystkim minimalizować hałas płynący z otoczenia jednocześnie umożliwiając usłyszenie ewentualnych sygnałów ostrzegawczych. Ważny jest też materiał, z jakiego zostały wykonane, czy posiadają regulacje siły nacisku oraz jaki jest ich poziom ochrony.

Posted in BHP

Related Posts