Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Plastyfikator, czyli uniwersalny dodatek do cementu

Plastyfikator, czyli uniwersalny dodatek do cementu

Beton to uniwersalny materiał budowlany oraz wykończeniowy. Rosnące wymagania co do jego jakości sprawiły, że na rynku pojawiły się różnego rodzaju dodatki do betonu. Ich zadaniem jest zmodyfikowanie właściwości cementu w mniejszym lub większym stopniu – wszystko zależy od efektów, jakie ostatecznie chce się osiągnąć.

Jak zmodyfikować właściwości cementu?

Służą do tego różnego rodzaju domieszki do betonu, dzięki którym zmieniają się właściwości nie tylko świeżego cementu, ale również jego ostatecznej, stwardniałej wersji. Ta ingerencja w jego właściwości może być jednak bardzo różna. Niektóre tzw. plastyfikatory są całkowicie neutralne lub tylko w niewielkim stopniu zmieniają wygląd betonu. Są one określane są mianem typu I i to przede wszystkim pigmenty zmieniające kolor lub mączka wapienna, która ma właściwości zagęszczające. Dodaje się je do wyrabianej masy w ilości powyżej 5% masy cementu.

Domieszki typu II

Celem tego rodzaju domieszek jest znacznie większa ingerencja we właściwości cementu. Mogą one między innymi:

  • napowietrzać,
  • przyspieszać wiązanie,
  • opóźniać wiązanie,
  • uszczelniać.

Wybór odpowiedniej domieszki do cementu związany jest przede wszystkim z efektami, jakie chcemy uzyskać. Wśród najpopularniejszych dodatków możemy wyróżnić pył krzemionkowy, popiół lotny, granulowany żużel wielkopiecowy.

Plastyfikatory do betonu

Ten popularny dodatek do cementu ma przede wszystkim poprawić plastyczność i urabialność mieszanki, jej spoistość, zmniejszyć ilość wody, a także wpłynąć na jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz niskie temperatury. Dostępny jest w sklepach w formie płynnej lub w postaci proszku. Jeśli nie potrzebujemy większej ilości, to z powodzeniem możemy nabyć plastyfikator w niedużej saszetce, który w zupełności wystarcza na przygotowanie porcji zaprawy.

Related Posts