Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Na co zwracać uwagę kupując klej do łożysk?
klej do łożysk

Na co zwracać uwagę kupując klej do łożysk?

Klej do łożysk jest jednym z najważniejszych produktów w sklepach z chemią budowlaną. Pozwala on ustabilizować każde łożysko, zapobiegając jego wypadaniu nawet przy największym nacisku statycznym lub dynamicznym. W sklepach można jednak znaleźć kilkanaście różnych marek kleju anaerobowego – jak wybrać zadowalający produkt?

Jak działa klej do łożysk?

Aby móc wymienić cechu dobrego kleju do łożysk należy najpierw wyjaśnić jego działanie. Klej anaerobowy aktywuje swoje właściwości dopiero po kontakcie z jonami metalu, to znaczy po znalezieniu się na metalowej powierzchni. Zachodzi wówczas proces chemiczny zwany polimeryzacją, a klej zmienia się w tworzywo anaerobowe. Substancja ta jest odporna na działanie wszelkiego obciążenia dynamicznego i statycznego, a także wpływ wysokich temperatur. Do polimeryzacji zwykle dochodzi po upływie doby od nałożenia kleju na łożysko.

Czym odznacza się dobry klej do łożysk? Kilka ważnych czynników

Na samym początku warto zwrócić uwagę na kolor kleju. Ma on znacznie większe znaczenie niż wielu osobom mogłoby się wydawać, ponieważ różowy, niebieski, zielony i czerwony to barwy, których używa się do oznaczania konkretnych odmian kleju anaerobowego. Kleje do łożysk są zawsze zielone, a jeśli w sklepie znajduje się klej do łożysk innego koloru warto zasięgnąć porady specjalisty lub sklepowego konsultanta.

klej do łożysk

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Do kleju powinien być dołączony aplikator, który znacznie ułatwi precyzyjne skroplenie danego łożyska. Poza tym dobrze aby jego opakowanie nie przepuszczało powietrza, zapobiegając tym samym starzeniu się substancji. Należy też wspomnieć, że o ile najdroższe kleje anaerobowe niekoniecznie muszą być najlepsze, to te o najniższej cenie (poza przypadkami, gdy w sklepie jest promocja na daną markę kleju) prawdopodobnie nie będą tak dobre jak reszta produktów z tej samej kategorii.

Related Posts