Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Na co uważać przy wyborze kleju do PE?
klej do PE

Na co uważać przy wyborze kleju do PE?

Znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, pozwalają na trwałe i niezawodne łączenie różnych materiałów — kleje do PE są uniwersalnym produktem. Odpowiednie spoiwo może być kluczowym elementem w produkcji wytrzymałych, trwałych i solidnych produktów. Niestety istnieje wiele rodzajów polietylenów, co skutkuje problemami przy wyborze i aplikacji idealnego kleju. Jak ich uniknąć?

Dobranie odpowiedniego kleju do konkretnego rodzaju polietylenu

Uważa się, że polietylen jest materiałem trudnym do klejenia ze względu na jego niską energię powierzchniową. Do polietylenu o niskiej gęstości (LDPE) zaleca się stosowanie klejów na bazie acetonu lub heksanu, do polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE) — tych z cyjanoakrylanów lub klejów termotopliwych. Istnieją również LLDPE i MDPE, do których stosuje się kleje na bazie olefin, natomiast do UHMWPE najlepiej sprawdzą się kleje epoksydowe. Nie można zapominać o sprawdzeniu, z jakim materiałem PE będzie łączony – https://melkib.com/pl/c/Kleje-do-PE%2C-PP%2C-POM%2C-PTFE/270

Typowe problemy związane z łączeniem polietylenu i jak sobie z nimi poradzić

klej do PE

Dzięki specjalnym klejom i odpowiedniej wiedzy na temat materiału można zaradzić problemom jeszcze zanim one powstaną. Kleje do polietylenu z reguły wymagają dłuższego czasu schnięcia niż stosowane do innych tworzyw sztucznych. Przed rozpoczęciem procesu łączenia należy upewnić się, że powierzchnia jest dobrze oczyszczona i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, takich jak tłuszcze, oleje czy pyłki. W przeciwnym wypadku klej może nie związać się z powierzchnią materiału i nie stworzyć trwałego połączenia. Żeby zmniejszyć straty, które mogłyby powstać w wyniku użycia niewłaściwego produktu, przed jego użyciem warto wykonać testy. Powinny być przeprowadzane w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, a wyniki należy analizować z uwzględnieniem specyfiki danego procesu produkcyjnego.

Related Posts