Dom Informator / Blog / Energia dla domu / Licznik prądu – czy jest obowiązkowy tylko w gospodarstwie domowym?
licznik prądu

Licznik prądu – czy jest obowiązkowy tylko w gospodarstwie domowym?

Licznik prądu jest odpowiedzialny za zliczanie tego, ile w danym okresie czasu każde gospodarstwo domowe zużyło prądu. Oczywistym ważne jest zadbanie o to, by w tym przypadku nie miało miejsce żadne uchybienie. Kluczowe jest zadbanie o to, by faktycznie można było według konkretnego licznika energii rozliczać zużycie prądu. O ile każdy ma świadomość tego, że faktycznie w domach, czy mieszkaniach jest ona obowiązkowa, o tyle nie każdy ma świadomość tego, że podobnie sprawa wygląda w ogrodach.

Dlaczego licznik prądu jest niezbędny na działkach?

Licznik prądu jest kluczowy również na działkach z tego powodu, że:

  • każdy użytkownik działki musi mieć świadomość tego, ile prądu zużył w danym okresie rozliczeniowym,
  • jest to niezbędne w związku z tym, że każdy ogród musi mieć pewność związaną z tym, że dany użytkownik wniósł określoną opłatę,
  • dany ogród wie, jakie miał straty prądu w danym okresie.

Jest to obowiązkowe w przypadku tych ogrodów działkowych, na których jest założony dostęp do prądu. W takich przypadkach każdy użytkownik działki musi posiadać własny licznik, w związku z czym jest pewność związana z tym, kto, w jakim stopniu ma uregulować energetyczne rachunki.

Nie ma obowiązku korzystania z prądu, jeśli ktoś nie czuje takiej potrzeby, jednak założenie licznika w zgodzie z regulaminami ogrodów i tak jest konieczne, chyba, że każdy właściciel działki uważa, iż w ogóle nie chce go mieć.

Licznik prądu w gospodarstwach domowych

W przypadku samodzielnego domu nie ma problemu z tym, by posiadać wyłącznie jeden licznik prądu, jeśli zamieszkuje w nim jedna rodzina. Inaczej sprawa wygląda w blokach, domach wielorodzinnych, czy kamienicach. Wówczas przyjęte jest to, że każde gospodarstwo domowe musi posiadać swój licznik prądu. Dzięki temu nie ma problemu przy rozliczaniu opłat za energię. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaka opłata za energię go obowiązuje i jedynie we własnym zakresie może starać się te opłaty zminimalizować.

Ważne jest zwrócenie uwagi na to, że licznik prądu przydaje się w naprawdę różnych miejscach. Ma on zastosowanie także na świetlicach do wynajmu, w restauracjach, hotelach i wszystkich miejscach, gdzie niezbędne okazuje się korzystanie z prądu. 

Related Posts