Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Jaki silikon do metalu wybrać?
silikon do metalu

Jaki silikon do metalu wybrać?

Silikon powszechnie wykorzystuje się do spoinowania, uszczelnienia oraz fugowania. Na rynku dostępne są dziś różne jego rodzaje, które różnią się od siebie swoimi właściwościami i przeznaczeniem. Nie każdy zatem silikon zastosować można do metalu. Jaki się do tego nadaje idealnie?

Silikon sanitarny neutralny

Jednym z rodzajów silikonu, który może być zastosowany w przypadku elementów metalowych, jest silikon sanitarny neutralny. Wynika to m.in. z tego, że nie powoduje on korozji. Poza tym odporny jest na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych, dlatego stosowany jest do spoinowania i fugowania większości materiałów budowlanych. Oprócz metalu może być wykorzystany także w przypadku betonu, kamienia, cegły czy szkła oraz ceramiki. Silikon sanitarny neutralny najczęściej znajduje swoje zastosowanie w spoinowaniu przegród oraz w uszczelnianiu fasad budynków.

Silikon budowlany

Kolejnym rodzajem silikonu, który może służyć do spoinowania i uszczelniania elementów metalowych, jest silikon budowlany. Dlaczego jest to dobry silikon do metalu? Jest tak przede wszystkim dlatego, że cechuje się on bardzo dobrą przyczepnością do podłoży budowlanych, porowatych, jak i nieporowatych (https://melkib.com/pl/c/Klejenie-elastyczne/145/). Dużą zaletą silikonu budowlanego jest to, że tworzy on bardzo gładkie spoiny. Dzięki temu można je potem bez problemu malować.

silikon do metalu

Silikon dekarski

Mówiąc o różnych rodzajach silikonów, które nadają się do metalu, nie można pominąć silikonu dekarskiego. Tak jak silikon sanitarny neutralny również nie powoduje korozji. Dlatego może być stosowany do spoinowania czy uszczelniania elementów metalowych. Poza tym silikon dekarski wyróżnia się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Co ważne, jest wodoodporny, co oznacza, że bez problemu stosowany może być na zewnątrz. Z tego też względu często wykorzystywany jest do uszczelniania połączeń blachy dachowej.

Related Posts