Dom Informator / Blog / Bez kategorii / Oświetlenie zewnętrzne domu — główne typy opraw oświetleniowych
oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie zewnętrzne domu — główne typy opraw oświetleniowych

Oświetlenie zewnętrzne domu polega na zainstalowaniu specjalistycznych lamp na ścieżkach, w ogrodzie, w bezpośrednim sąsiedztwie fasady itp. Jego głównym zadaniem jest stworzenie komfortu, podkreślenie niezbędnych elementów architektonicznych i zwiększenie bezpieczeństwa. Dobre oświetlenie nie jest tak proste, jak się wydaje. Nie chodzi tu tylko o dobór odpowiednich opraw, ale także o takie ich rozmieszczenie, aby pokrywały całą powierzchnię.

Współcześni producenci produkują różne modele opraw oświetleniowych. Różnią się one wielkością i kształtem, stopniem ochrony, mocą, rodzajem elementu obsługi itp. 

Główne typy opraw oświetleniowych

Konwencjonalnie urządzenia można podzielić na dwie duże grupy — krajobrazowe i architektoniczne. Różnią się one miejscem montażu oraz powierzchnią, którą oświetlają. Oprawy architektoniczne są zazwyczaj wykonane punktowo, światło kierowane jest w konkretne miejsce w budynku. Mogą być konturowe, lokalne, dynamiczne i zalewowe.

Modele krajobrazowe nadają się do oświetlania placów, ścieżek, polan, trawników itp. Mają one zarówno właściwości dekoracyjne, jak i użytkowe. Są one zazwyczaj instalowane na zewnątrz i dlatego wymagają ochrony przed wilgocią, wodą i pyłem. Istnieją modele, które są w pełni szczelne — można je instalować w stawach, basenach i innych zbiornikach wodnych.

Oświetlenie lokalne

Jest często określane jako oświetlenie akcentujące, ponieważ skupia się na cechach architektonicznych budynku. Kolumny, balustrady, sztukaterie, otwory drzwiowe, różne gzymsy i balkony można podświetlić specjalnymi lampami. Zazwyczaj do stworzenia oświetlenia zewnętrznego domu wykorzystuje się fasadowe lampy LED, tworzące rozproszone, miękkie, ciepłe światło.

Jeśli w planie jest dekoracja otworów czy wejść, stosuje się lampy dekoracyjne. Taśmy LED nadają się do gzymsów, do dużych obiektów — klasyczne reflektory o małej lub średniej mocy. 

Related Posts