Dom Informator / Blog / BHP / Piktogramy i ich zastosowanie
Piktogramy i ich zastosowanie

Piktogramy i ich zastosowanie

Piktogramy często w pierwszym momencie kojarzą się przede  wszystkim z historią starożytnego Egiptu i stosowanym w tamtych czasach pismem. Jednak obecnie również są obecne w naszym życiu, widujemy je codziennie wokół siebie. Piktogramami nazywa się bowiem niewielkie rysunki, wykorzystywane do oznaczania na przykład pomieszczeń.

Piktogramy i ich umowne znaczenie

Piktogramy zazwyczaj mają umowne znaczenie, co znaczy, że bez względu na miejsce pobytu stosowane są podobne znaki, aby określić te same miejsca. Na przykład znaczek przedstawiający wózek inwalidzki lub osobę na takim wózku oznacza miejsce przeznaczone dla niepełnosprawnych czy na przykład kieruje do przejścia umożliwiającego poruszanie się wózkiem. Jednymi z bardziej znanych i na pewno najczęściej spotykanych są piktogramy z BHP-Gabi określające toalety. Od bardzo wielu lat toalety dzielono na te przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, zaś do ich oznaczenia stosowano i stosuje się różnorodne oznaczenia.

piktogram do męskiej toalety

Jak zmieniały się piktogramy WC?

Jeszcze kilkanaście lat temu piktogramy oznaczające toalety były w formie kółka i trójkąta. Koło wieszane było na drzwiach damskiej toalety, zaś trójkąt oznaczał pomieszczenie dla panów. Jednak zdarzały się pomyłki, w związku z czym zaczęto stosować znaczki w formie sylwetki, przy czym damska dodatkowo posiadała spódnicę. To znacznie ułatwiło rozróżnianie toalet, nawet wjeżdżając poza granice kraju nie można się było pomylić. Do piktogramów oznaczających toaletę damską i męską z czasem dołączyły również te, które umożliwiały rozróżnienie toalet z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Te ostatnie najczęściej są przeznaczone dla wszystkich, dlatego nie ma na nich dodatkowych oznaczeń płci. Od kilku lat bardzo powszechne również stały się toalety przeznaczone dla matek z dziećmi. Najczęściej posiadają odpowiednie udogodnienia, pozwalające bez problemu przewinąć maluszka. Można je rozpoznać po piktogramach przedstawiających kobietę z dzieckiem na ręku lub wizerunek dziecka w wózku. Dzięki takim oznaczeniom bez trudu można znaleźć odpowiednią toaletę w każdym miejscu.

Posted in BHP

Related Posts