Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Klej błyskawiczny właściwości i zastosowanie
klej do poliwęglanu

Klej błyskawiczny właściwości i zastosowanie

Klej błyskawiczny cieszy się ogromną popularnością już od wielu lat. Oczywiście dzieje się tak, ponieważ można go zastosować w wielu sytuacjach i z większością rodzajów materiałów. Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu stosował tego rodzaju klej, którego czas działania jest niezwykle szybki, co jest jego ogromnym atutem. Kleje błyskawiczne, nazywane szybkoschnącymi, posiadają wiele właściwości i zastosowań. Sprawdźmy jakie.

Klej błyskawiczny – właściwości

Kleje błyskawiczne (cyjanoakrylowe) są klejami jednoskładnikowymi i szybkowiążącymi. Wytwarzane są z metylu, etylu oraz alkoksy. Charakterystyczne dla tego rodzaju klejów jest to, iż są pozbawione rozpuszczalników. Są to preparaty bezbarwne, dlatego też można je stosować nawet w widocznych miejscach. Największą zaletą tychże klejów błyskawicznych jest to, iż są to kleje szybkoschnące. Cechują się odpornością zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury.

Proces utwardzania kleju błyskawicznego wynosi kilka sekund, dlatego często określane są klejami sekundowymi (https://melkib.com/pl/c/Kleje-blyskawiczne/144). Warto wspomnieć, że kleje tego typu schną najszybciej w temperaturze pokojowej. Niewątpliwie dużą zaletą klejów cyjanoakrylowych jest to, że są one bardzo odporne na wilgoć. Jeśli już mówimy o zaletach tegoż kleju, to należy także wspomnieć o jego jedynych wadach, którymi są intensywny zapach oraz szkodliwość dla błon śluzowych i oczu.

kleje błyskawiczne

Klej błyskawiczny – zastosowanie

Kleje błyskawiczne mają szerokie zastosowanie, dlatego nie bez powodu nazywane są klejami uniwersalnymi. Są w stanie połączyć takie materiały jak:
– metal,
– guma,
– ceramika,
– drewno,
– skóra.
Można je także zastosować do klejenia tworzyw sztucznych takich jak styropian i teflon. Niewątpliwie wyróżniają się tym, że można nimi kleić także w wodzie co sprawia, iż są klejami niezastąpionymi w domu.

Related Posts