Dom Informator / Blog / BHP / Jakie są rodzaje rękawic dielektrycznych i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?
Jakie są rodzaje rękawic dielektrycznych i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu

Jakie są rodzaje rękawic dielektrycznych i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Każda praca wymaga odpowiednich narzędzi. Stosowne wyposażenie pomaga nam bowiem nie tylko lepiej wykonywać określone zadania, ale co równie istotne także poprawiać bezpieczeństwo. Dobrym przykładem są tutaj rękawice dielektryczne. Tego typu akcesorium zabezpiecza przed porażeniem prądem elektrycznym w trakcie prac przy różnych instalacjach.

Rodzaje rękawic izolacyjnych

W przypadku osób pracujących przy urządzeniach elektrycznych rękawice dielektryczne stanowią podstawę wyposażenia. Dzięki nim można bezpiecznie realizować określone zadania, nie martwiąc się o bezpieczeństwo. Przeważnie rękawice produkowane są z gumy arkuszowej bądź lateksu, co decyduje o właściwościach ochronnych. Chociaż mają one jeden standardowy rozmiar, ich szerokość należy dobierać tak, aby możliwe było założenie pod nimi dodatkowej warstwy odzieży. Gwarantuje to bowiem bezpieczne wykonywanie prac nawet w okresie zimowym przy ujemnych temperaturach. Obecnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów tego typu akcesoriów, które dzieli się ze względu na:

  • liczbę komór – rękawice dwupalczaste i pięciopalczaste,
  • sposób wykonania – rękawice bezszwowe i ze szwami
Rękawice dielektryczne w kolorze żółtym

Oznaczenia stosowane na rękawicach

Istotne podczas kupowania odpowiednich rękawic izolacyjnych jest zwracanie uwagi na oznaczenia, które mają te elementy. Wśród dostępnych modeli można bowiem znaleźć produkty z symbolami „Ev” oraz „En” różniące się właściwościami izolacyjnymi. Rękawice dielektryczne oznaczone jako „Ev” nadają się do prac przy urządzeniach, które generują napięcie powyżej 1000V. Z kolei produkty z symbolem „En” sprawdzają się w przypadku instalacji o mniejszym napięciu, czyli nieprzekraczającym 1000V. Warto więc zwrócić uwagę na rodzaj oznaczenia, jaki mają konkretne rękawice. Kupując bowiem odpowiedni sprzęt, można bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki nawet przy urządzeniach o dużej mocy.

Posted in BHP

Related Posts