Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Rodzaje produktów do mocowania
produkty do mocowania

Rodzaje produktów do mocowania

Absolutnym hitem ostatnich miesięcy są produkty do mocowania. Nikogo nie powinno dziwić, że cieszą się bardzo dużą popularnością. Wiele mocowań stosujemy podczas remontu lub budowy domu. Rodzaj kołka jest uzależniony głównie od materiału.

Jak mocować?

Kołki rozporowe dopasowane do otworu najlepiej wykorzystać do wykonywania mocowań w betonie. Im grubszy i dłuższy kołek, tym większa pewność, że poradzi sobie z obciążeniem. Mocowania specjalnymi kołkami rozporowymi najlepiej wykonywać w płycie karton-gips. Takie kołki bardzo mocno przylegają do ściany. Można też wykorzystać kołki ślimaczki, które po prostu należy wkręcić w płytę. Warto mieć na uwadze, że mocowania są w stanie połączyć różne elementy wyposażenia oraz instalacji. Oprócz kołków można wymienić kotwy, śruby oraz wkręty. Zamocowanie materiałów różnego rodzaju przy pomocy takich elementów jest banalnie proste (więcej tutaj). Nie jest to nic skomplikowanego, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie poradzić. Łączniki kompletne, czyli wkręty z kołkiem także są dostępne na rynku. Możesz też najpierw kupić kołek, a później dokupić wkręt.

Rodzaje kołków

produkty do mocowania

Do średnicy kołka musi jednak pasować średnica wkrętów lub śrub. Od wielu czynników zależy wielkość kołka. Ważny jest przede wszystkim rodzaj podłoża oraz grubość elementu, który planujemy przymocować. Standardowe kołki oczywiście sprzedają się oczywiście najlepiej. Mogą być używane na podłożach różnego rodzaju. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże obciążenie może stwarzać pewne problemy. W celu zwiększenia obciążenia trzeba kołki zamocować w materiale o strukturze zwartej. Tak zwane mocowanie przelotowe jest możliwe dzięki kołkom do montażu szybkiego. Zamiast wkrętów tradycyjnych można wykorzystać gwoździe gwintowane. Styropian to szczególny rodzaj podłoża miękkiego. Do styropianu używa się ślimakowych kołków.

Related Posts