Dom Informator / Blog / Aranżacja mieszkania / Gdzie powiesić czujnik gazu?
czujka_gazu_dk

Gdzie powiesić czujnik gazu?

Czujnik gazu powinien znaleźć się w każdym mieszkaniu oraz firmie, w której znajduje się piecyk gazowy. Dzięki czujnikowi można uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych ze zbyt wysokim stężeniem gazu. To z kolei oznacza mniejsze ryzyko tego, że wyciek nie zostanie w porę wykryty, co mogłoby mieć tragiczne konsekwencje. Gdzie powiesić czujnik, by był on skuteczny?

W pobliżu piecyka

Urządzenia, które najczęściej są zasilane przy pomocy gazu ziemnego to piecyki i podgrzewacze do wody. Często używa się także urządzeń dwufunkcyjnych, które mogą równocześnie ogrzewać dom oraz wodę użytkową. Urządzenia te są bardzo popularne i pracują najczęściej bez przerwy, co wpływa na wzrost ryzyka ich awarii. Trzeba jednak mieć świadomość, że nawet wyłączone urządzenia, o ile są podłączone do sieci gazowniczej, mogą być przyczyną wycieku gazu. Zdarza się przecież, że wina leży po stronie instalacji. Nie zmienia to faktu, że najlepszym miejscem na umieszczenie takiego czujnika gazu jest ściana w bezpośrednim sąsiedztwie podgrzewacza lub piecyka. Czujnik powinien być zawieszony w tym samym pomieszczeniu, co on. Dobrze, jeśli jest on w łatwo dostępnym miejscu tak, by nic nie tłumiło emitowanych przez niego dźwięków. Równocześnie czujnik musi być tak umieszczony, by mógł dokonywać rzetelnych pomiarów.

W pobliżu kuchenki

W wielu mieszkaniach wciąż używa się kuchenek gazowych. Wprawdzie kuchenki elektryczne i indukcyjne wzbudzają coraz więcej zaufania, to kuchnie gazowe wciąż mają sporo zwolenników. Nie ma w tym nic złego, ale trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia. Czujnik zawieszony w pobliżu kuchenki na pewno się przyda.

Related Posts