Dom Informator / Blog / Oświetlenie / Ja dobrać oświetlenie łazienkowe?
oświetlenie łazienkowe

Ja dobrać oświetlenie łazienkowe?

Odpowiednie oświetlenie wpływa na komfort korzystania z łazienki. Umiejętnie dobrane światło ułatwia wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze oświetlenia łazienkowego.

Główne źródło światła

W większości łazienek za odpowiednią ilość światła odpowiada główna lampa sufitowa. Jej rozmiar i moc powinien być zależny od wielkości pomieszczenia. Należy pamiętać, że oświetlenie łazienkowe nie może krępować ruchów i musi być dostosowane do wilgotnego powietrza. Z tych powodów wiele osób decyduje się na zakup plafonów lub wbudowanych opraw oświetleniowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku minimalistycznych, estetycznych aranżacji. W przypadku małych łazienek plafon nie musi znajdować się na suficie, może zostać umiejscowiony w górnej części jedne ze ścian. Większe łazienki mogą wymagać kilku głównych źródeł światła lub dodatkowego oświetlenia. 

Dodatkowe oświetlenie łazienkowe

Istnieje kilka sposobów na dodatkowe oświetlenie łazienki. Najczęściej stosowany opcję to:

  • oświetlenie łazienkowe LED – mogą być montowane nad prysznicem lub wanną. Stanowią doskonałe rozwiązanie podczas relaksacyjnych kąpieli, kiedy nie ma konieczności wykorzystania głównego źródła światła. Mogą być montowane na specjalnych, nowoczesnych taśmach LED.
  • oświetlenie nad lustro – zabiegi pielęgnacyjne przy lustrze wymagają dobrej widoczności. Dlatego wiele osób decyduje się na dodatkowe oświetlenie tej przestrzeni. Może być wbudowane w samo lustro lub znaleźć się bezpośrednio nad nim. Należy pamiętać o umieszczaniu lamp na przeciw zwierciadła. W ten sposób można doprowadzić do powstawania odbić utrudniających wykonywanie codziennych czynności.

Related Posts