Dom Informator / Blog / Narzędzia i akcesoria budowlane / Jaki kask budowlany wybrać?
kask budowlany

Jaki kask budowlany wybrać?

Podejście do branży budowlanej zmienia się stale na lepsze. W porównaniu do stanu sprzed stu lat, pracownicy dużo bardziej dbają o swoje bezpieczeństwo, chętniej przekonując się do różnych udogodnień. Kask budowlany współcześnie to jeden z symboli branży, nieodłączny atrybut budowlańca. Jak wybrać odpowiedni model kasku budowlanego, skrojony pod własne potrzeby?

Różne kolory

Rozróżniają one hierarchię w miejscu pracy. Najczęściej spotykany kask budowlany – żółty, przeznaczony jest dla zwykłych pracowników. Kolor biały wdziewają na głowę inżynierowie, a czerwony zarezerwowany jest dla gości. Takie proste zasady pomagają utrzymać porządek. Przy większych inwestycjach na pierwszy rzut oka pozwalają rozróżnić, z kim ma się do czynienia. Kaski budowlane zatem spełniają też inne funkcje, niż tylko ochronną.

kask budowlany

Jakie parametry się liczą?

Czynnikiem determinującym będzie zapewne cena. Należy pamiętać, że poniżej pewnego poziomu nie można się spodziewać bezpiecznego i wytrzymałego sprzętu. Kask budowlany powinien mieć skorupę wykonaną z materiałów absorbujących możliwie największą siłę ewentualnego uderzenia. Ponieważ sprzęt będzie użytkowany podczas całej zmiany, musi być wygodny, nigdzie nie uwierać. Przyda się kilka miejsc regulacji, choćby zmiana obwodu ramy czy pasek podbródkowy. By spełniać swoją funkcję, kaski budowlane mają spełniać normę EN-397. Dodatkowo pożądane będą atrybuty ochrony przed niską temperaturą, wysokim napięciem oraz naciskiem bocznym, przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach. Cena za kask oscyluje w granicach: od 30 zł za najbardziej podstawowe aż po 100 zł, za modele wykonane z lepszych, bardziej odpornych materiałów.

Related Posts