Dom Informator / Blog / Energia dla domu / Energia słoneczna – zalety
energia słoneczna

Energia słoneczna – zalety

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, nie jest już obecnie niczym dziwnym. Jednym z nich jest energia słoneczna, której wykorzystanie w firmie albo w domu jednorodzinnym może więc wiele zalet. W poniższym artykule postaramy się opisać choć kilka spośród nich.

Energia ze słońca – czy to się opłaca? 

Korzystanie z energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego każdego roku jest coraz bardziej popularne. Przemawia nie tylko do sporych przedsiębiorstw, ale również i do właścicieli jednorodzinnych domów. Nierzadko w roli elektrowni prywatnych wykorzystuje się również fotowoltaiczne farmy. Wybór słonecznych paneli na polskim rynku, wydaje się być bardzo atrakcyjny z uwagi na fakt, iż – w porównaniu do ceny prądu – ich koszt w następnych latach spada, zaś wydajność rośnie. 

Energia słoneczna – jakie są jej plusy? 

Czerpanie energii ze słońca ma sporo zalet. Przede wszystkim jest: 

energia słoneczna
  • przyjazna dla środowiska – energia słoneczna, tak samo jak większość odnawialnych źródeł energii, nazwana jest zieloną energią. Oznacza to, iż jest ona przyjazna naturze, nie wpływa zatem negatywnie na naturalne środowisko. Fotowoltaika to brak jakikolwiek odpadów, oszczędzanie kopalnych paliw, jak również brak emitowania zanieczyszczeń do środowiska naturalnego, 
  • praktycznie nieskończonych odnawialnym źródłem energii,
  • niezależna od ciągle rosnących cen prądu, jak i dostawców komercyjnych,
  • dzięki niej można zredukować koszty energii – fotowoltaika wymagać będzie tylko inwestycji jednorazowej, która później się zwróci. Chociaż instalacje fotowoltaiczne, jak i koszty ich zamontowania nie są zaliczane do tanich, jednakże z upływem lat ich ceny spadają, zaś ceny prądu rosną, 
  • nadwyżki prądu mogą być gromadzone i sprzedawane dostawcom zewnętrznym,
  • energia solarna może być wykorzystana lokalnie, gdyż jest wszędzie. Wystarczy, iż świeci słońce,
  • zaspokaja równocześnie dwa rodzaje zapotrzebowania (elektryczność i ciepło),
  • jest niedroga w utrzymaniu – instalacje solarne odznaczają się niewielką awaryjnością, zaś zaś gwarancje na tego typu urządzenia, wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. 

Related Posts