Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Rodzaje klejów montażowych

Rodzaje klejów montażowych

Kleje montażowe są wykorzystywane bardzo często. Wiele z nich pozwala na połączenie ze sobą kilku kawałków drewna, przymocować tapetę do ściany, lustro, położyć panele na podłodze czy też złączyć ze sobą elementy plastikowe. Dzięki odpowiednim klejom można zaoszczędzić i czas i siłę i sprawić, że z łatwością poszczególne elementy złożą się w całość.

Jakie są rodzaje klejów montażowych?

Jest ich bardzo dużo, każdy rodzaj klei coś innego, a różnice polegają jedynie na ich składzie. Dobrze jest zawsze dobrać odpowiedni klej do danego materiału. Wtedy gwarantowany jest sukces danych prac.
Klej montażowy może być:

  • cyjanokakrylowy – idealny do drobnych prac, wiąże szybko i dobrze małe powierzchnie,
  • dyspersyjny – idealny do klejenia parkietu czy paneli podłogowych,
  • neoprenowy – doskonały do napraw i łączenia dużych powierzchni,
  • polimerowy – najczęściej stosowany jest do łączenia drewna i styropianu,
  • poliuretanowy – klej odporny na wilgoć i bardzo elastyczny.

Wyróżnić również trzeba masy epoksydowe, które nadają się idealnie do wypełniania ubytków na danych powierzchniach.

Liczy się też aplikacja kleju

Nawet mocny klej montażowy nie sprawdzi się w swojej roli i nie połączy dobrze danych elementów, gdy będzie źle zaaplikowany. Najważniejsze jest również zawsze odpowiednie przygotowanie klejonej powierzchni (https://budujmy.eu/pl/menu/kleje-montazowe-986.html). Trzeba ją dobrze wyczyścić, odtłuścić i sprawić by była sucha.

Aplikacja mocnego kleju montażowego czy też każdego innego kleju montażowego sprawdzi się gdy nie będzie się nakładać zbyt grubej warstwy na klejone powierzchnie. Jest to bardzo ważne ponieważ gwarantuje oczekiwany sukces w pracach montażowych. Kleje sprawdzają się zawsze wtedy gdy są dobrze dopasowane do rodzaju powierzchni, odpowiednio na nią nakładane, a dana powierzchnia jest dobrze przygotowana do aplikacji.

Related Posts