Dom Informator / Blog / Energia dla domu / Świetlówki LED – energooszczędne rozwiązanie dla biur, sklepów, warsztatów i hal

Świetlówki LED – energooszczędne rozwiązanie dla biur, sklepów, warsztatów i hal

Świetlówka to najprościej mówiąc szklana rura emitująca światło. Żarówki jarzeniowe starego typu dawały nieprzyjemne światło, migotały przy włączaniu i pobierały ogromną ilość energii elektrycznej. Nowoczesne świetlówki LED pozbawione są wad poprzedniczek. Mają właściwie same zalety. Bardzo często wybierane są do oświetlania hal, magazynów, warsztatów, biur i szkół.

Świetlówki LED – atuty

Głównym atutem lamp LED jest przede wszystkim minimalny pobór energii. Do tego zdrowe dla oka światło (bez efektów stroboskopowych) i bardzo prosty montaż. Jarzeniówki LED pracują bardzo długo. Bezustanne zapalanie i gaszenie światła nie wpływa na ich żywotność. I co bardzo istotne nie zawierają szkodliwych substancji np. rtęci i w pełni nadają się do recyclingu.

Świetlówki LED – rodzaje

Ze względu na budowę wyróżnia się :

  • jarzeniówki LED z kloszem PVC – najpopularniejsze; mleczna przesłona wykonana z PVC; dość wąski kąt świecenia 140 – 180 stopni, w związku z tym polecane do wysokich pomieszczeń; diody SMD osadzone są na aluminiowym radiatorze odprowadzającym ciepło
  • jarzeniówki LED szklane – funkcjonalnie najbardziej zbliżone do tradycyjnych jarzeniówek gazowych; mają szeroki kąt świecenia – świecą praktycznie cała swoją powierzchnią; szklana transparentna obudowa daje maksymalną moc oświetlenia; szkło doskonale absorbuje ciepło wytwarzane przez diody zamontowane na pasku PCB
  • jarzeniówki LED PVC – najnowsze rozwiązanie technologiczne; świecą całą swoją powierzchnią; mają wszystkie zalety świetlówek szklanych; mimo wykorzystania PVC dobrze odprowadzają tworzące się ciepło; .

Średnica

Ze względu na średnicę tuby wyróżnia się świetlówki LED:

  • T5 o średnicy 16 mm
  • T8 o średnicy 26 mm
  • T12 o średnicy 36 mm

Światło

Świetlówki LED (https://dozi.pl/Zrodla-swiatla/Lampy-LED/Swietlowki-LED/) dostępne są w różnej temperaturze barwowej – świetlówki o barwie ciepłej (2800-3200K), dziennej (4000-4500K) oraz zimnej 5500-6500K). Pozwala to na jak najlepsze dobranie oświetlenia z uwagi na konkretne potrzeby.

W szerokiej ofercie znajdują się również świetlówki wysokospecjalistyczne. Należą do nich m.in. jarzeniówki do oświetlania do mięsa, pieczywa, warzyw i owoców. Ciekawą propozycją są też świetlówki LED przeznaczone do oświetlania akwariów i terrariów.

Długość

Jeżeli chodzi o długości, to do dyspozycji są jarzeniówki od 60 cm do 150 cm długości. Z reguły im dłuższa jarzeniówka tym ma większą moc. Do najpopularniejszych i najczęściej używanych w biurach czy szkołach należą lampy 120 cm. Z kolei w sklepach do oświetlenia półek standardowo używa się lamp o długości 90 cm. Najdłuższe i najmocniejsze lampy 150 cm przeznaczone są do hal i warsztatów. Ciekawą opcją są świetlówki LED T5 ze zintegrowana obudową. To nowoczesne oświetlenie liniowe. Specjalne złączki umożliwiają połączenie świetlówek w bardzo długi ciąg. Rozwiązanie to często stosowane jest w sklepach, hotelach i na korytarzach.

Related Posts