Dom Informator / Blog / Projekty od ręki / Projekty domów szkieletowych. Czy drewniany dom energooszczędny jest możliwy?
Projekty domów szkieletowych. Czy drewniany dom energooszczędny jest możliwy?

Projekty domów szkieletowych. Czy drewniany dom energooszczędny jest możliwy?

Energooszczędność w budownictwie jest jednym z najważniejszych tematów, które współcześnie się porusza. Popularne są nie tylko domy energooszczędne, ale również konstrukcje pasywne, które (przynajmniej w założeniu) nie potrzebują dodatkowej energii do ogrzewania. Czy możliwe jest jednak wybudowanie takiego domu w wersji drewnianej? Okazuje się, że jak najbardziej, a projekty domów szkieletowych nadają się to doskonale.

Drewniane domy szkieletowe – najważniejsze informacje?

Dom szkieletowy zbudowany jest z elementów drewnianych, które tworzą jego szkielet. Pokrycie z obu stron ściany może być wykonane z litego drewna, różnego rodzaju płyt drewnopochodnych (dzięki czemu projekty takie można zrealizować dość tanio, co przysparza im popularności), albo nawet z płyt kartonowo – gipsowych (rozwiązanie takie nie jest jeszcze zbyt popularne w naszym kraju). Pomiędzy elementami szkieletu umieszcza się dowolnego typu izolację, która musi jednak spełniać wymagania dla konstrukcji drewnianych. Możliwe jest na przykład użycie wydajnych, tanich i łatwych w montażu izolacji natryskowych.

Energooszczędne domy szkieletowe – czy to możliwe?

W przypadku projektów domów szkieletowych osiągnięcie dość wysokiego stopnia energooszczędności jest nie tylko możliwe, ale w praktyce również łatwiejsze, niż w budownictwie murowanym. Ze względu na to, że izolacja znajduje się wewnątrz ścian, można tu osiągnąć znacznie lepsze parametry termiczne. Należy jednak pamiętać, że izolacja to w tym przypadku tylko jeden z niezbędnych elementów. Równie ważne jest zastosowanie odpowiednich okien, drzwi i innych rozwiązań.

W stronę pasywności energetycznej w budownictwie

Domy szkieletowe dają w zasadzie tak duże możliwości w kwestii osiągnięcia energooszczędności, że na świecie tego rodzaju konstrukcje są bardzo często używane w projektach domów pasywnych. Wydaje się, że również w naszym kraju takie rozwiązania będą zdobywać z biegiem lat coraz większą popularność, co wiążę się oczywiście z coraz większą dbałością o środowisko naturalne.

Related Posts