Dom Informator / Blog / Projekty od ręki / By w parterówce żyło się dobrze – czyli o projektowaniu domu bez piętra

By w parterówce żyło się dobrze – czyli o projektowaniu domu bez piętra

Nowoczesna parterówka niewątpliwie posiada więcej zalet niż wad. Choć nie przekona się do niej zagorzałych fanów joggingu po schodach – ten typ domu cieszy się rosnącą popularnością. O czym pamiętać, urządzając dom parterowy?

Nowoczesny dom parterowy projekt – aby wnętrze było funkcjonalne

Konieczność umiejscowienia na jednym piętrze wszystkich pomieszczeń: zarówno tych mieszkalnych, jak i użytkowych wiąże się z tym, że trzeba je odpowiednio rozplanować. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że dotarcie z obiadem z kuchni do jadalni czy przejście z sypialni do łazienki będzie wygodne.

Warto pamiętać, by pomieszczenie gospodarcze umiejscowić w pobliżu kuchni lub łazienki (w zależności od tego, czy planujemy tam zrobić spiżarkę, czy pralnię z miejscem do przechowywania), a łazienkę – w okolicach sypialni. Dobrym pomysłem jest urządzenie również niewielkiej toalety dla gości: w ten sposób unikniemy tego, że wszyscy odwiedzający mogą obejrzeć nasze szlafroki i kosmetyki.

Ile tarasów?

Domy parterowe nowoczesne całą swoją powierzchnię użytkową mają na dole – https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-nowoczesnych-parterowych,lista/. To oznacza, że – jeśli tak zostanie uwzględnione w projekcie – właściwie każdy pokój może mieć osobne zejście do ogrodu. Należy jednak zastanowić się nad wadami oraz zaletami takiego rozwiązania. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wyjścia na ogród w dowolnej chwili przez każdego domownika – i jednocześnie, jest to również największa wada. Domy, w których zamieszkują małe dzieci lub osoby chore nie powinny posiadać osobnego wyjścia z domu w każdym pomieszczeniu: to potencjalne ryzyko zaginięcia.

Rozmiar poszczególnych pomieszczeń

Już na etapie projektu podejmuje się decyzje dotyczące wymiarów sypialni, salonu cz kuchni. Należy dokładnie zastanowić się, jak duże pokoje są potrzebne: czy w sypialniach mają zmieścić się szafy (czy planowana jest garderoba) i inne tego typu kwestie należy przemyśleć zawczasu.

Related Posts