Dom Informator / Blog / Projekty od ręki / Dom, w którym chce się mieszkać

Dom, w którym chce się mieszkać

Wąska działka jest trudniejsza do zagospodarowania, ale przy odpowiednim zaplanowaniu można wybudować funkcjonalny i komfortowy dom. Należy tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Nie trzeba rezygnować z działki z dobrą lokalizacją, usytuowaną blisko centrum, ale powstającą poza zgiełkiem miasta. Kluczowe jest optymalne wykorzystanie uwarunkowań posiadanego gruntu, nawet jeśli nie jest on szeroki.

Jakie rozwiązanie będzie dobre? Może dom parterowy na wąską działkę?

projekt-domu-imbir

Wbrew pozorom projekty domów parterowych na wąską działkę dostępne są w wielu wariantach, dzięki czemu można bez większych trudności dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych. Określić trzeba typ domu, mając na uwadze uwarunkowania działki. Świetną opcją okazuje się być projekt domu parterowego na wąską działkę. W przypadku domu parterowego trzeba zwykle wybudować taki, który będzie przypominał kształtem wydłużony prostokąt. Można ja najbardziej pozwolić sobie na to przy długiej działce. Alternatywą dla tego rozwiązania jest dom piętrowy czy taki z użytkowym poddaszem. Wszystko zależy od możliwości i preferencji inwestora. Podczas planowania układu pomieszczeń trzeba mieć na uwadze strony świata, co jest ściśle związane z nasłonecznieniem. Umiejętne rozplanowanie przeszkleń zapewni komfort cieplny domownikom, podniesie efektywność energetyczna. Wszystko to przekłada się na niemałe oszczędności w skali roku, gdyż koszty związane z ogrzewaniem pochłaniają sporą część budżetu. Warto wobec tego poszukać oszczędności już na samym wstępie, czyli podczas wybierania projektu domu.

• Część dzienna domu powinna być możliwie jak najbardziej doświetlona. Idealnie sprawdzą się duże przeszklenia, szczególnie w pomieszczeniach takich jak salon, jadalnia czy gabinet. Najwięcej promieniowania słonecznego można spodziewać się od strony południowej.
• Okna znajdujące się od strony północnej są słabo doświetlone. Można ograniczyć ilość przeszkleń do minimum lub nawet całkowicie z nich zrezygnować w tym przypadku. Tym bardziej, że generuje to niepotrzebne straty ciepła. Można od strony północnej ulokować kotłownię, pomieszczenie gospodarcze, garderobę.

Related Posts