Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Super klej
klej uszczelniający do plastiku

Super klej

Przykładem super kleju jest klej anaerobowy. Jest to specyficzny rodzaj kleju, bowiem w odpowiedniej temperaturze, przy odcięciu natychmiastowym tlenu oraz przy zastosowaniu katalitycznej obecności danego metalu przechodzi on w postać stałą. Z płynnej postaci staje się on nagle ciałem stałym i twardo elastycznym.

Gdzie stosuje się klej anaerobowy?

Klej, który początkowo występuje w płynnej konsystencji nagle tworzy postać sztucznego tworzywa, przypominającego kawałek polimeru. Przez to łączenie takim klejem jest trwałe i bardzo mocne a sam klej ma zastosowanie w uszczelnianiu oraz w produkcji i naprawie wszelkiego rodzaju maszyn mechanicznych.
Klejem anaerobowym klei się i zabezpiecza:
– połączenia gwintowe,
– osadzanie kół zębatych, łożysk, tulei, piast,
– powierzchni przylgowych korpusów i pokryw przekładni,
– silniki,
– różnego rodzaju powstałe szczeliny i przedmuchy.

Szybkość całkowitego utwardzenia się anaerobowego kleju

Kleje z grupy anaerobowych bardzo szybko się utwardzają, jednak dzieje się tak nie zawsze ponieważ owo utwardzenie się jest zależne od temperatury, w której proces zachodzi oraz od aktywności materiału metalowego. Wiadomo jest iż wyższe temperatury otoczenia znacznie przyśpieszają proces utwardzenia niż temperatury niższe. Natomiast jeśli chodzi o aktywność materiału, to wyróżniono materiały aktywne i nieaktywne. Do tych pierwszych zaliczyć można, między innymi miedź, żeliwo, stale konstrukcyjne a do tych drugich aluminium sezonowane, plastiki, ceramika.

Related Posts