Dom Informator / Blog / Mieszkania / Co kupić – rynek pierwotny czy wtórny?
nowe bloki - mieszkania z rynku pierwotnego

Co kupić – rynek pierwotny czy wtórny?

Zastanawiając się nad kupnem mieszkania podstawowym pytaniem, z którym musimy się zmierzyć jest pytanie, czy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Rynek pierwotny

Mieszkania z rynku pierwotnego mają podstawową zaletę – możemy je zaaranżować zgodnie ze swoimi planami. Jest to bardzo duży plus, gdyż już na etapie budowy jesteśmy w stanie zaaranżować mieszkanie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Dzięki takiej ofercie omija nas cały rozgardiasz związany z przeróbkami, burzeniem ścian, czy uzyskiwaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń.

Kolejnym plusem mieszkania od dewelopera jest możliwość zakupu mieszkania wykończonego. Wykończenie mieszkania pod klucz jest w ofercie większości deweloperów – np. firma Lokum oferuje wykończenie pod klucz we Wrocławiu. Dzięki temu możemy skupić się na wyborze mebli, a omijają nas potyczki z firmami remontowymi.

Rynek wtórny

Mieszkania z rynku wtórnego maja zasadniczą przewagę nad rynkiem pierwotnym. Starsze osiedla mają rozwinięta infrastrukturę. Jest na nich wszystko to czego potrzebujemy do życia. Są sklepy, dobra komunikacja, przedszkola, czy szkoły. Nowe osiedla często jeszcze nie są w pełni ukształtowane i to powoduje trudności.  

Zasadniczym minusem mieszkania jest remont, który musimy przeprowadzić przed wprowadzeniem. Większość mieszkań trzeba dostosować do swoich potrzeb. Nie zawsze też można tak przebudować mieszkanie, jakbyśmy tego chcieli.

Mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego maja zarówno plusy jak i minusy. Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania nie jest łatwe. Bardzo często jest to decyzja na wiele długich lat. Trzeba zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy. Co ma dla nas największe znaczenie?  I szukać takiej nieruchomości.

Related Posts