Dom Informator / Blog / Projekty od ręki / Wynajmujesz lokal? Pamiętaj o podatku
witryny lokali do wynajęcia

Wynajmujesz lokal? Pamiętaj o podatku

Różnorodne lokale na wynajem we Wrocławiu pozwalają na rozpoczęcie działalności handlowej. Zwykle przedsiębiorcy w głównej mierze skupieni są na poszukiwaniu miejsc w idealnej lokalizacji, daleko od konkurencji. By jednak móc legalnie rozpocząć prowadzenie działalności konieczne jest także dopełnienie kilku, niezwykle ważnych formalności.

Lokal do wynajęcia – pamiętaj o podatku

Nie każdy może pamiętać lub nawet zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje podatek od nieruchomości w wynajmowanym budynku/lokalu. Co ciekawe, jeżeli właścicielem lokalu, w którym będzie prowadzona dana działalność gospodarczą/handlowa, jest osoba fizyczna lub firma, wówczas to właściciel lokalu zobowiązany jest do zapłacenia właściwego podatku od nieruchomości.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wynajmowany lokal ma status lokalu komunalnego i jest w nim dozwolone prowadzenie działalności. W takich przypadkach do uregulowania należnego podatku zobowiązana jest osoba wynajmująca. Kiedy z kolei lokal do wynajęcia to tak naprawdę mieszkanie, w którym w jego części prowadzona jest  działalność w określonych godzinach (a potem pełni ono funkcje mieszkalne), wówczas właściwy podatek musi zostać uregulowany w wymiarze mieszkalnym, a nie od działalności gospodarczej.

Idealny lokal do wynajęcia

Na rynku znajdziemy wiele różnych lokali do wynajęcia, które są bardziej lub mniej dostosowane do prowadzenia działalności handlowej. Przed podjęciem decyzji wynajmu, warto wcześniej zastanowić się, czy dana przestrzeń na pewno spełni wszystkie oczekiwania (pod kątem wystroju, rozmieszczenia pomieszczeń, wielkości pomieszczeń, lokalizacji itp.)

Related Posts