Dom Informator / Blog / Materiały budowlane / Cegły na ścianie: montaż
piekne cegiełki dodają uroku łazience

Cegły na ścianie: montaż

Cegiełki na ścianie zdobią, dodają wnętrzu charakteru. Jednocześnie, układanie cegiełek nie jest ani kłopotliwe, ani czasochłonne. Jeśli uda nam się zrobić to bez błędów, otrzymamy dobrą nawierzchnię na wiele lat.

Cegiełki na ścianę szkieletową?

Czy można układać cegiełki na ścianie szkieletowej? Specjaliści twierdzą, że jak najbardziej, jednak przestrzegają, że lepiej, aby była to imitacja cegiełek, a nie prawdziwa cegła. Okładziny gipsowe, czy klinkier, które imitują naturalną cegłę, to zdecydowanie lżejsze materiały. Mniej obciążają konstrukcję ściany. Wybierając płytki imitujące cegiełki trzeba obliczyć, jakie będzie obciążenie ściany, biorąc pod uwagę fakt, że waga płytek wynosi około 30 do 40 km/m2 powierzchni.

Dociążanie ściany szkieletowej: czym?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na przykład dociążyć ścianę, tym samym podnosząc jej właściwości nośne. Można na przykład obić ścianę specjalnymi płytami drewnianymi lub drewnopochodnymi. Czasami także zbroi się ściany specjalną siatką, która lepiej trzyma płytki. Dodatkowo, taka siatka poziomuje nierówności.

Gdzie nie można układać cegieł?

Warto również wiedzieć, że cegiełki na ścianę kupione w Home 100, mogą być zastosowane tam, gdzie nie ma zbyt dużej wilgoci (czyli na przykład pod prysznicem). Jednocześnie, należy uważać przy obijaniu ściany nad kominkiem takimi cegłami. Najlepiej jest wcześniej obić ścianę nad kominkiem specjalnymi płytami gipsowo-kartonowymi, tudzież płytami cementowymi.

Klejenie cegiełek na ścianie

Cegiełki na ścianę przykleja się specjalistycznym klejem (najlepiej tym, który pochodzi od producenta samych cegiełek). Klej do cegiełek powinien charakteryzować się zerowym lub minimalnym spływem. Do tworzenia zaprawy nie używajmy nigdy wapnia. Najlepiej, gdyby był tam czysty cement. Do układania zaprawy trzeba używać zębatej pacy. Pilnujmy, aby klej nie dostawał się pomiędzy płytki – trzeba go zbierać szybko, zanim zdąży się zawiązać.

Related Posts