Dom Informator / Blog / Projekty od ręki / Dom dwurodzinny — jak to rozegrać?

Dom dwurodzinny — jak to rozegrać?

domy dwurodzinneDomy dwurodzinne spotykane są na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Są alternatywą dla szeregówek oraz budynków jednorodzinnych, a ich popularność wynika przede wszystkim z oszczędności. Zarówno na etapie załatwiania formalności, budowy i dalszej eksploatacji można odnotować wiele korzyści. To rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Sprawdź, jak zaprojektować dom dla dwóch rodzin, aby każdej z nich żyło się wygodnie.

Jeżeli rozważasz opcję wybudowania lub przekształcenia domu na dwurodzinny, weź pod uwagę potrzeby wszystkich mieszkańców. Jeżeli szukacie oszczędności, taki pomysł będzie jak najbardziej trafiony — tego typu projekt jest tańszy do realizacji. Mieszkanie pod jednym dachem zintegruje rodzinę, ale z drugiej strony może rodzić nieporozumienia co do zasad współżycia, utrzymania nieruchomości lub aranżacji terenu wokół niej. Większość dużych inwestycji, takich jak projektowanie ogrodu czy zmiana elewacji będziecie musieli konsultować wspólnie, by uniknąć chaosu. W przypadku tego rodzaju zabudowy warto też zatroszczyć się o jasny podział praw do nieruchomości i precyzyjne ustalenie prawa własności.  

Możliwości podziału

Jedną z opcji podziału nieruchomości dla dwóch rodzin jest budowa bliźniaka. W ten sposób powstają dwa domy, każdy z osobnym wejściem, które wyglądają tak samo. Łączy je tylko jedna ściana oraz przylegające do siebie ogródki. To rozwiązanie, które gwarantuje prywatność każdej rodzinie.

Drugą opcją jest budowa domu piętrowego lub domu z poddaszem użytkowym. Druga kondygnacja, jaka wówczas powstaje może być oddzielnym mieszkaniem. Do rozważenia pozostaje kwestia wejścia. W tego typu nieruchomościach najczęściej mamy do czynienia ze wspólnym wejściem i klatką schodową. Ostateczny podział takiego budynku zależy przede wszystkim od relacji, które łączą jego mieszkańców. Mogą oni zadecydować o całkowitym rozdzieleniu apartamentów lub połączeniu ich wspólnym pomieszczeniem, np., salonem, wiatrołapem czy pomieszczeniem gospodarczym.

Related Posts