Dom Informator / Blog / Projekty od ręki / Dom parterowy? – Nie obawiaj się, buduj!
domy parterowe

Dom parterowy? – Nie obawiaj się, buduj!

Pytań, które stawiają inwestorzy przed sobą i rodziną jest bez liku. Jednym z nich jest: budować dom parterowy czy piętrowy? Odpowiedzi „za” i „przeciw” każdej opcji jest sporo. Wiele osób właściwie z góry zakłada, że wygodniejszy jest budynek piętrowy. Dlaczego warto jednak optować za parterem?

Gdzie nie stawiać domu parterowego?

Niski dom bardzo harmonijnie wpisuje się w krajobraz wiejski i podmiejski. W otoczeniu zieleni, ukryty wśród drzew stanowi sielski obrazek, idealne miejsce do zamieszkania  i do odpoczynku. To prawda. Jednakże działka nie może być zbyt mała. Na skromnej powierzchni albo zabraknie miejsca na dom o odpowiednim metrażu, albo na ogród. Tymczasem nie chodzi o to, by mieszkać w ciasnocie czy przy domu nie posiadać ogrodu.

Domu parterowego nie można też postawić na pochyłym zboczu – zobacz ich specyfikacje. Problemy stwarza również działka z wjazdem od południa. Wówczas garaż usytuowany w bryle budynku, musiałby być od południa, a na to szkoda słońca, bo wynikałaby konieczność lokalizowania pomieszczeń mieszkalnych od strony północnej. Z tej sytuacji jest wyjście, bo  można postawić garaż poza budynkiem.

Jak wydzielić strefy w domu parterowym?

W domu piętrowym sprawa wydaje się prosta: na dole jest miejsce na życie dzienne, czyli na salon, jadalnię, hol, gabinet, a na piętrze sytuuje się strefa nocna, zwykle także pokoje dla dzieci. Jednakże w domu jednokondygnacyjnym też podział na strefę dzienną i nocną nie jest skomplikowany. Serce domu, czyli salon, gdzie skupia się życie rodziny, znajduje się od strony bardziej nasłonecznionej, sypialnie od strony mniej nasłonecznionej.

Podział może być też inny, co zależy od kształtu budynku. Może on być:

  • zwarty prostokątny,
  • atrialny,
  • półatrialny,
  • w kształcie liter T, L czy H.

Dom parterowy nie musi być mały

Niektórzy wyrażają opinię, że dom parterowy nie może mieć większej powierzchni. Nic bardziej mylnego. Projektuje się takie domy nawet o powierzchni 300 i więcej metrów. Przy tym pokoi niekoniecznie oplata sieć korytarzy. Bryła domu nie musi stanowić monolitu, może składać się z dwóch (lub więcej) pawilonów z łącznikiem.

Tak więc parterówka stwarza wiele możliwości. Bez obaw, to wygodne i atrakcyjne domy.

Related Posts